#


 • Our company was founded in 1994 and has been producing handmade and manufactured wedding rings and wedding bands. Our products are produced in İzmir and are delivered to dealers trought the sales channel established all around Turkey.

  2003 our İstanbul office was opened and we quickly reached all around Turkey, foreign markets. All of our wedding rings,wedding bands are handmade and carry the brand name of TARZ. We can produce the rings according to the clients preferences in different carats such as in 8,14 and 18 carats. We can also produce silver as well.

  With the initation of export facilities in 2002 our products started to exported to countries like USA, Israel, UEA, Iran, Greece, Belgium, Switzerland, Australia etc. Also we have distributors in Germany,Russia,Romania,Egypt and Bangkok (Tailand). We do send our products dircetly to these countries.


 • Tarz Alyans Kalite Politikası


  1. " KALİTELİ" üretimi ilke edinmek.

  2. Müşteri beklentilerinin ötesine ulaşan çözümler üreterek müşteri memnuniyetini sağlamak ve sürdürmek.

  3. Çalışanların bilgi ve becerilerini en üst seviyede tutmak.

  4. Şirket amaçlarını gerçekleştirirken toplumsal değerlere ve ticari ahlaka sadık kalmak.

  5. İnsan Sağlığını ve İş Güvenliğini temen prensip edinerek, tüm çalışanlarımıza, tedarikçilerimize ve üretim sunduğumuz kurum ve kuruluşlara ve halkımıza sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir ortam sağlamak temel politikamızdır.

  6. Etkin olarak uygulanan ve sürekli geliştirilen yönetim sistemimizle üretim faaliyetlerinde adı sistem kalitesiyle anılan ve her zaman aranılan bir şirket olmak hedefimizdir.